برای بسیاری از ما این سوال پیش می‌آید که vps چیست و چه کاربردی دارد و از نظر عملکرد چه تفاوتی با سرویس اشتراکی و سرور اختصاصی دارد؟

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ویستا در خصوص سرور VPS کلیک کنید.

سرور مجازی چیست؟

سرور اختصاصی مجازی (Virtual Dedicated Server) که ماشین مجازی نیز خوانده می‌شود، از تخصیص منابع بالای یک سرور‌ اختصاصی اعم ازCPU، RAM،  Hard Diskبه سرورهای کوچکتر (ماشین‌های مجازی) ایجاد می‌شود.

در مقایسه با سرویس اشتراکی از دسترسی‌ها و امکانات بسیار بالایی برخوردار است. ولیکن از حیث برخی امکانات مانند فضای ذخیره‌ سازی اطلاعات و یا هسته‌ های پردازنده در رده پایین ‌تری از یک سروراختصاصی قرار دارد. لذا جهت یک سایت پر‌بازدید که بودجه کافی برای خرید یا اجاره یک سرور اختصاصی نیز در اختیار ندارد، سرور اختصاصی مجازی پیشنهاد مناسبی خواهد بود.

ویژگی های سرور اختصاصی مجازی شرکت ویستا وب:

  • اختصاصی بودن منابع پردازنده، حافظه اصلی و فضای ذخیره ‌سازی اطلاعات
  • امکان مدیریت اختصاصی سرور مجازی از راه دور
  • امکان نصب نرم‌ افزارهای دلخواه
  • امکان ارتقای منابع درکوتاه‌ترین زمان ممکن
  • امکان میزبانی تعداد بالایی وب‌ سایت بدون محدودیت، در صورت کافی بودن منابع سرور مجازی
  • در اختیار داشتن IP اختصاصی
  • پرداخت هزینه کمتر در مقایسه با سرور اختصاصی
  • امکان مدیریت سرور مانند خاموش یا روشن کردن سرور با دسترسی به کنترل پنل سرور
  • امکان نصب سیستم عامل ویندوز یا لینوکس بسته به نیاز کاربر بر روی سرور
  • امکان عیب ‌یابی سریع و انتقال اطلاعات به ماشین مجازی دیگر

۵ کاربرد سرور مجازی :

وب سرور: جهت سایت‌های پربازدید

بیشترین  کاربرد vps در وب‌سایت هایی مانند فروشگاه‌های اینترنتی که نیازمند ترافیک ماهانه بالاتر، فضای ذخیره‌ سازی بیشترو پردازنده قدرتمند‌تر از سرویس‌های اشتراکی هستند می باشد، سرور اختصاصی مجازی راهکار مناسب و کاربردی خواهد بود.

ایمیل سرور:

استفاده جهت میل سرور بدون محدویت تعداد ارسال ایمیل در روز در مقایسه با سرویس اشتراکی

در سرویس‌های اشتراکی تعداد ارسال ایمیل در طول روز و هفته محدود می ‌باشد، لذا می‌توان سرور مجازی را در راستای رهایی از این محدودیت انتخاب کرد. هم‌چنین با دسترسی که به سرور وجود دارد، می‌توان نرم افزار ایمیل دلخواه خود را نیز بر روی سرور نصب کرد.

اپلیکیشن سرور

جهت راه‌اندازی اپلیکیشن خاص با منابع اختصاصی

مهمترین تفاوت سرور مجازی و هاست بدین صورت می باشد که با توجه به عدم دسترسی به مدیریت سرور در سرویس‌های اشتراکی، امکان نصب نرم ‌افزار دلخواه کاربر بر روی آن وجود ندارد. در صورتی‌ که می‌توان با پرداخت هزینه‌ ای به مراتب کمتراز اجاره یا خرید یک سرور اختصاصی، اپلیکیشن دلخواه خود را بر روی سرور نصب کرد و از امکانات یک سرویس اختصاصی نیز برخوردار شد.

دیتابیس سرور

عدم محدودیت استفاده از حجم دیتابیس در سرور اختصاصی مجازی ویستا وب

در برخی از سرویس‌های اشتراکی میزان فضای ذخیره ‌سازی دیتابیس متناسب با درصدی از حجم پلان اشتراکی یا نهایتا به اندازه حجم سرویس اشتراکی خواهد بود، در صورتی‌ که سرور اختصاصی مجازی بدون این محدودیت، فضای ذخیره‌ سازی بیشتری در مقایسه با سرویس اشتراکی در اختیار وب ‌سایت می‌گذارد.

ارتقای عملکرد وب سایت

با میزبانی بخش‌های متفاوت سایت روی ماشین‌های مجازی کوچکتر

با قرار دادن بخش های مختلف سایت مانند وب، دیتابیس و ایمیل بر روی هر یک از VDS های ایجاد شده، عیب‌یابی علل بروز اختلال سایت به‌سادگی انجام خواهد شد. چنانچه مشکلی بر روی یکی از ماشین‌ها رخ دهد، بخش‌های دیگر سایت بدون هیچ وقفه‌ای به کار خود ادامه خواهند داد. راهکار در اختیار داشتن چند ماشین مجازی جهت افزایش عملکرد بهینه بخش های مختلف یک سایت از دیگر کاربردهای VDS است.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ویستا در خصوص سرور VPS کلیک کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید